Falburkolat a gyerekszobában. Színekkel segítsük a gyereket a fejlődésben!

Egy gyerekszoba falburkolatainak a kialakításánál az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:

  • A gyerek vagy gyerekek kora
  • A bútorok elhelyezkedése
  • A természetes és mesterséges fények ereje
  • A gyerek hobbija, kedvenc játéka vagy mesehőse
  • Színek melyek hatással lesznek a gyerek vizuális fejlődésének.

 

 

Ezek alapján kialakított design jelentősen befolyásolja a gyermek érzéki fejlődését.

A gyerekszoba a meleg színtől hangulatosabb, a hideg színtől optikailag nagyobb lehet.

A világos, hideg színek optikailag kitágítják a teret – ezeket a helyiségeket valóságos méretüknél akár 10 százalékkal nagyobbnak érzékeljük. A meleg színek hatására a helyiségek élénkebbek, kellemesebbek, otthonosabbak lesznek. Ne ragadjunk le egy színnél. Bátran keverjük azokat, annak érdekében, hogy gyermekünk jól érezze megát a szobájában, ott végezze el a feladatait és játsszon kötetlenül, szabadon.

Nézzük meg melyik szín, milyen hatással lehet a gyermekünkre.

Narancssárga

Önbizalomhiányban szenvedő gyerekeknek optimális a narancssárga szín használata. Jól jöhet akkor is, ha egy kisgyerek nehezen tud a kortársaival barátságot kötni, vagy egy nagygyerek egyfolytában szorong az iskolában. Lusta, erőtlen vagy lelkileg levert gyerekeknél, főképp a tipikus kamaszoknál alkalmazhatjuk még eredményesen.

Piros

Javítja az általános hangulatot. A túl sok piros szín használata azonban túlterhelheti az idegrendszert, agresszívvé tehet – ennél az erőteljes színnél érdemes óvatosnak lenni. Testi-lelki gyengeségre, levertségre jó hatással van.

Zöld

A zöld alapvetően kiegyensúlyozó, harmonizáló, nyugtató hatású.

Ha egy gyereknek sok dühkitörése van, könnyen túlterhelődik a mindennapokban, hiperaktív vagy prenatális problémák kapcsán idegrendszeri érzékenység jellemzi (például autizmus spektrum zavar, Asperger szindróma), továbbá gyakran érzi magát nyugtalannak, akkor érdemes ezt a színt főszínnek használni a gyerekszobában.
Bizonytalan, kiegyensúlyozatlan gyerekeknél a középzöldet, azoknál pedig, akiknél az érzékenység, a kortársak iránti nyitottság hiánya tapasztalható, ott tavaszi élénkzöldet használjunk.

A zöld azoknál a gyerekeknél is kiváló választás lehet, akik szeretik halogatni a dolgokat, a házi feladat megírását állandóan húzzák-halasztják, illetve ha nemrégiben gyász, szomorúság fordult elő a családban, akkor is ajánlott színterápiaként alkalmazni.

Sárga

Alapvetően melegítő, élénkítő hatású és segíti a kommunikációt. A legtöbb mai háztartásban a sárga szín a leggyakoribb falszín. Derűsen érezzük magunkat, ahogy a nap bejárja a lakást, és rásüt a sárga falakra  – a trendi lakberendezők ezt a falszínt ajánlják a legkevésbé, amivel nem kell túl sokat törődni, hiszen a sárga jókedvre derít, motivál.

Ha a gyerek introvertált, valamilyen traumát vagy érzelmileg megterhelő élethelyzetet élt át nemrégiben, esetleg enervált, magába forduló, kevésbé nyitott a kortársai iránt, akkor ezt a színt érdemes előtérbe helyezni, hangsúlyozni a gyerek mikrokörnyezetében. A sárga a belső szabadság és a személyes kibontakozás színe.

Lila

A konfliktuskerülés színe. Vannak gyerekek, akik gyakran keverednek konfliktusba játszótéren, iskolában – mintha csak vonzanák a csetepatét. Ha ezt „kóddal szeretnénk kifejezni, ők az úgynevezett BTM-es, azaz beilleszkedési, tanulási és magatartási zavaros gyerekek, akik akár az osztályteremben, folyosón, akár az otthoni környezetükben folyamatos konfliktusokat élnek meg. Számukra a lila szín, ideális színkombináció lehet. Tipp: lila-sárga, lila-szürke, lila-fehér.

Türkiz

Türkíz színnel jól lehet az elektro kütyük káros hatásait ellensúlyozni. Tehát, ha a gyerekünk egyfolytában a neten lóg, folyton a számítógép előtt ül a bezárt szobában, akkor legalább türkiz színű lakásdekorációkat, lakástextileket, türkiz színű tárgyakat, tapétákat válasszunk.

Kék

Nyugtat és javítja az alvást. Fáradt, nyugalomra vágyó, alvászavaros gyerekeknél használhatjuk. A zöld falszín után ez a másik legközkedveltebb falszín fiúszoba esetén. Sárgával és fehérrel kombinálva színes, vidám hatást érhetünk el.

Vörös

Azoknál a gyerekeknél használjuk, ahol a legfőbb szempont a kreativitás fokozása.